Samenhang NL-SBB - MIM - TOOI - MDTO - DCAT

In de workshop van de Expertgroep gegevensmanagement januari 2025 zijn de Nederlandse Standaard voor het Beschrijven van Begrippen (NL-SBB), het Meta Model voor Informatiemodellering (MIM), het Nederlands toepassingsprofiel voor datacatalogi (DCAT-AP-NL), de Metagegevens Duurzaam Toegankelijke Overheidsinformatie (MDTO) en de Thesauri en Ontologieën voor Overheidsinformatie (TOOI) uitgewerkt en onderling met elkaar verbonden. De kennishouders van deze standaarden hebben de hoofdpunten nog eens kort samengevat. Daarbij zijn van iedere standaard de rationale, de groeperende concepten en de belangrijkste overige concepten benoemd. De rationale achter de verschillende bouwstenen is op blauwe post-its beschreven. De groeperende concepten zijn op groene post-its beschreven en de belangrijkste overige concepten op gele post-its.

Vervolgens zijn de de verschillende standaarden met elkaar verbonden. Zo kennen alle standaarden een verwijzing naar begrippen en/of naar een informatiemodel of een objecttype in een informatiemodel. De semantische samenhang tussen de verschillende semantische standaarden op basis van deze eerste workshop is samengevat in onderstaande schets: width

Tijdens de eerste workshop op 25 januari is de samenhang van de TOOI standaard met de andere semantische standaarden minder aan de orde geweest. De TOOI concepten staan nog wat verspreid in deze eerste schets. Ook kwam in de eerste workshop aan de orde dat ook het concept 'publieke dienst' een plek moet krijgen. Het Core Public Service Vocabulary(CPSV) is de EU standaard voor het beschrijven van publieke diensten. Dit is in de workshop niet besproken en staat ook nog niet op een van de lijsten van het Forum Standaardisatie. Een eerste aanzet voor een wat verdergaande uitwerking van de samenhang van bovengenoemde semantische standaarden is onderstaande schets. Hierin zijn de verschillende concepten geprojecteerd op de 5 lagen in de NORA architectuur. width

  • in dit overzicht zijn de TOOI concepten geprojecteerd op de concepten uit de andere standaarden: ontologie op conceptueel informatiemodel, woordenlijst op begrippenkader, informatie op informatieobject.
  • de verschillende concepten zijn geprojecteerd op de NORA lagen.
    • De beschrijving van wet- en regelgeving op de grondslagenlaag
    • het register overheidsorganisaties op de organisatielaag
    • conceptueel informatiemodel en begrippenmodel op de informatielaag, net als enkele referentieobjecten uit TOOI en MDTO
    • dataset, informatieobject en gegevensmodel op de applicatielaag, net als product/dienst, bestand en productmodel, welke nog wat concreter zijn.
    • aan de bovenkant zijn in oranje de concepten 'publieke dienst' (op de parkeerlijst geplaatst met de opmerking 'we hebben eigenlijk nog iets van een publieke dienst nodig') en 'levensgebeurtenis. Levensgebeurtenis, publieke dienst en organisatie zijn centrale concepten in het Core Public Service Vocabulary (CPSV) van de EU.

Een iets andere weergave is onderstaand plaatje, waarin de belangrijkste concepten uit de betreffende standaarden nog wat duidelijker op de NORA views zijn geprojecteerd. width