Samenwerking NORA Gebruikersraad en Architectuurraad Digitale Overheid
Statusbewerken
Dit is een eerste voorstel dat wordt besproken in de Bijeenkomst:NORA Gebruikersraad 2026-06-09.
Het voorstel is nog niet besproken met de Architectuurraad Digitale Overheid.
Inleidingbewerken
Architectuur zien we als een belangrijk instrument om de overheid beter in staat te laten zijn om de maatschappelijk gewenste doelen te bereiken. Het is ook niet zonder reden dat de Nederlandse Digitaliseringsstrategie het “als één overheid werken onder architectuur” expliciet benoemt als een benodigde interventie.
Het is gewenst om enkele verbeteringen door te voeren in de governance van de architectuurfunctie van de overheid, opdat álle overheidsorganisaties in staat zijn om de digitale transitie door te voeren die nodig is voor hun specifieke wettelijke taken en tegelijkertijd daarbij optimaal invulling gaan geven aan de Nederlandse Digitaliseringsstrategie en de daarbij passende voorzieningen van de Digitale Overheid.
Er zijn vele gremia en overleggen binnen de Nederlandse overheid waar architectuur-vraagstukken worden besproken, zie Positionering NORA. Daarvan zijn 2 overheidsbreed georganiseerde gremia specifiek gericht op verbeteren van het werken met architectuur op Nationaal niveau.
De NORA Gebruikersraad werkt sinds 2012 aan het maken van Nationale afspraken over principes, standaarden, good practices en kennisdeling voor de overheidsdienstverlening, opdat de architecten van de overheidsorganisaties daar in hun dagelijkse werk optimaal hergebruik van kunnen maken.
De Architectuurraad richt zich sinds 2022 op het specifiek richting geven aan de door-ontwikkeling en samenhang van de voorzieningen van de GDI. Daarnaast is in het OBDO van mei 2026 besproken dat wordt verkend hoe de Architectuurraad Digitale Overheid een breder takenpakket op kan pakken met betrekking tot het formeel vaststellen van architectuurproducten, dit gaat verder dan de GDI.
Samenwerkingsvoorstelbewerken
Concreet denken we hierbij aan het stimuleren van het tweerichtingsverkeer en de samenwerking tussen deze 2 gremia, opdat (bestuurlijke) signalen tijdig en formeel kunnen worden afgegeven en we ervoor zorgen dat de capaciteit wordt gericht op prioritair werk:
- De Architectuurraad kan op basis van bestuurlijke prioriteit vraagstukken agenderen bij de NORA Gebruikersraad t.b.v. een architectuuradvies of een generieke oplossing(srichting).
- De NORA Gebruikersraad kan vraagstukken of generieke oplossingen agenderen bij de Architectuurraad t.b.v. een besluit (escalatie) of het verkrijgen van bestuurlijk draagvlak.
Om hiertoe te komen leggen we nauwere banden, waarbij we ervoor zorgen dat:
- De voorzitters elkaar met regelmaat (bijvoorbeeld maandelijks) spreken, desgewenst bijgestaan door 1 of meer betrokkenen, om relevante onderwerpen te prioriteren en op de agenda’s te zetten.
- Vanuit beide gremia zorgvuldig wordt omgegaan met de schaarse capaciteit aan architecten.
- Zo veel mogelijk wordt hergebruik gemaakt van reeds beschikbare architectuur-producten en of andere vastgelegde architectuur-kennis en -ervaring.
- Er wordt geen werkgroep gestart indien al een werkgroep actief is op datzelfde onderwerp.
8 juni 2026 09:10:22