Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters
- Elementtype
- Generieke functie
- ID
- Status
- Uitgefaseerd
verouderde functie - Bron
- GA Machtigen
Doel
Het bevorderen en borgen van eenvoud en uniformiteit in de wijze waarop machtigingsregisters kunnen worden bevraagd.
Scope
Ieder machtigingsregister moet te bevragen zijn. Denk aan een ZZP'er die alle machtigingen die hem betreffen wil zien.
Niet elk register met geregistreerde machtigingen of bevoegdheden moet dan op een eigen manier met eigen standaarden / koppelvlakken bevraagd moeten worden.
Afspraak
Gemeenschappelijke afspraken zijn gewenst over het bevragen van machtigingen- en/of bevoegdhedenregisters.
Bijvoorbeeld over te gebruiken API’s, non-functional requirements of juridische aspecten.
Afspraak
Gemeenschappelijke afspraken zijn gewenst over de gestructureerde gegevens omtrent de (gestructureerde) machtiging of wettelijke bevoegdheid die worden afgegeven door een machtigings-/ bevoegdhedenregister en door de overheidsdienstverlener worden meegenomen in het bepalen van toegang en bevoegdheden.
Afspraak
Afspraken over de ‘bevoegdheidsverklaring’, verantwoordelijkheid van het register, een kwalificatie van de machtiging is hierbij nodig, omdat de afleiding uit een register altijd interpretaties behoeft.
Denk bijvoorbeeld aan een bewindvoerder, deze is alleen gemachtigd voor financiële zaken, de vertaling is dan nodig naar x representeert Y voor diensten a, b, c, en niet voor e, f, g.
Voorbeelden
Zie hier boven.
Status
Medio 2020 is via een pressure-cooker versnelling aangebracht in de oplevering van GO. Een vijftal werkgroepen heeft in 2 maanden tijd uitwerking gegeven aan:
- ‘Why’ van de GDI inclusief bijbehorende visual,
- uitgangspunten voor het vastleggen van generieke functies (capability’s),
- visies voor de domeinen Interactie, Gegevensuitwisseling, Identificatie en Authenticatie (Toegang), Machtigen en Infrastructuur.
Resultaten van de pressure cooker zijn overgedragen om mee te nemen in de Gemeenschappelijke Overheidsarchitectuur (GO). GO brengt samenhang aan, verwijdert dubbelingen en verdiept visies zodanig dat besluitvorming in de PL en (naar beoordeling door PL) in het OBDO mogelijk is. Voor het domein Interactie geldt dat bovendien nog afstemming met de beleidsomgeving moet plaatsvinden. Gegevensuitwisseling heeft nu nog een bredere scope dan GDI en zal daarom binnen de GDI-context in samenhang met andere domeinen uitgewerkt worden.
Documentatie
De visie uit de pressure cooker GO t.a.v. Machtigen is opgenomen in het document van de werkgroep: GO_Pressure_Cooker_Machtigen.pdf (PDF, 419 kB).
Naamgeving
Het visie document uit de pressure cooker gebruikt voor deze capability de naam Registerbevraging
Gerelateerde generieke functies
Gerealiseerd door
Standaarden
Principes
Visualisatie relaties

debugging
Graphviz DOT-code voor de visualisatie
digraph GRAPHNAAM{ graph [size="17,55",overlap=prism, overlap_scaling=0.21, ratio=compress, rankdir="LR", ranksep=0.01,nodesep=0.21] node [shape=note]; /* Inkomende relaties. Relatie=Is gerelateerd aan, Label=, Bronpagina=Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters */ 8766 [URL="[[Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters]]", label="Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters"] { } -> 8766 [label="", arrowhead=lvee, arrowtail=none, dir=both] 8766 [URL="[[Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters]]", label="Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters"] 8766 -> { } [label="is gerelateerd aan", arrowhead=lvee, ] /* Inkomende relaties. Relatie=omvat, Label=onderdeel van, Bronpagina=Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters */ 8766 [URL="[[Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters]]", label="Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters"] { } -> 8766 [label="onderdeel van", arrowhead=none, arrowtail=odiamond, dir=both] /* Inkomende relaties. Relatie=Realiseert, Label=realiseert, Bronpagina=Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters */ 8766 [URL="[[Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters]]", label="Gestandaardiseerde bevraging van machtigingsregisters"] { } -> 8766 [label="realiseert", arrowhead=onormal, style="dotted", arrowtail=none, dir=both] }
Oude visualisatie

Gerelateerde onderwerpen
- Past toe
- Wordt toegepast in