Beste lezer, de NORA-wiki wordt vernieuwd.
Op maandag 31 maart gaan we live!
Vanaf vrijdag 28 maart tot en met maandag 31 maart kun je als gebruiker geen wijzigingen aanbrengen in de wiki en kun je hinder ondervinden van de migratie naar de nieuwe wiki.
Vanaf dinsdag 1 april zal de wiki weer volledig beschikbaar zijn.
Alvast dank voor je begrip.
Lees voor meer informatie het volgende nieuwsbericht: Nieuwe NORA-wiki live op 31 maart – met meer dan een nieuw jasje
Architectuur
- Onderdeel van
- Lijsten & Verwijzingen
- Contact
- NORA Beheer
- nora@ictu.nl
- Status
Vastgesteld in: Bestand:Nora 3.0 principes voor samenwerking en dienstverlening.pdf
Definitie: Een beschrijving van een complex geheel, en van de principes die van toepassing zijn op de ontwikkeling van het geheel en zijn onderdelen.
Bron: NORA 3.0 katern Strategie, TOGAF
Vastgesteld in: Bestand:Nora 3.0 principes voor samenwerking en dienstverlening.pdf
Het NORA Begrippenkader wordt vernieuwd en geleidelijk doorgevoerd in de NORA wiki. Ga naar transformatie NORA Begrippenkader om te weten waarom een begrip nu bijvoorbeeld nog is voorgesteld.
Toelichting: Het samengestelde geheel kan een domein of keten zijn, maar ook een organisatie of een enkel
informatiesysteem, een netwerk, etc. Een architectuur wordt gebruikt als sturingsinstrument wanneer het onvoldoende is om alleen op de losse onderdelen te sturen. Zo wordt de GDI-Architectuur gebruikt als stuurinstrument voor de doorontwikkeling van de GDI.
Wanneer het grotere geheel zeer complex is (zoals 'de overheid'), volstaat één enkele architectuur niet, maar is een set van samenhangende architecturen nodig, elk op een ander niveau. Zie ook Overheidsarchitectuur.
Zo is NORA meestal niet rechtstreeks toe te passen bij de ontwikkeling van een dienst in een specifieke context, bijvoorbeeld binnen een gemeente. In die gevallen beschrijft een domeinarchitectuur de architectuur van een bepaald deel van de overheid. Voorbeelden van zulke domeinen en ketens zijn Werk & Inkomen, Strafrechtketen en Jeugdzorg, maar ook bestuurslagen zoals de gemeenten en de provincies. Domeinarchitecturen geven verdere invulling aan de NORA-principes, maar maken er geen deel van uit.
Ook voor projecten van enige omvang is het gebruikelijk om een architectuur op te stellen die het projectresultaat beschrijft. Aan het begin van een project wordt dan een zogenoemde 'PSA (Project Startarchitectuur)' opgesteld. Dit is een vertaling van de architectuur op het bovenliggende niveau naar projectspecifieke richtlijnen.
Deze beschrijving houdt zich aan de definitie in TOGAF. Een uitgebreide beschrijving van de rol van architectuur als sturingsinstrument is te vinden in het boek: Architectuur, besturingsinstrument voor adaptieve organisaties (2003).
Dit begrip wordt op andere pagina's toegelicht met een 'tooltip'.