NORA Gebruikersraad: verschil tussen versies
(→Deelnemers: foto Sandra van Dalen weggeghaald) |
(Recente voorraadagenda in tabel toegevoegd.) |
||
Regel 60: | Regel 60: | ||
Verslagen van oudere bijeenkomsten: | Verslagen van oudere bijeenkomsten: | ||
: → [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2018|2018]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2017|2017]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2016|2016]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2015|2015]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2014|2014]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2013|2013]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2012|2012]] | : → [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2018|2018]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2017|2017]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2016|2016]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2015|2015]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2014|2014]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2013|2013]] / [[Archief bijeenkomsten NORA Gebruikersraad 2012|2012]] | ||
==Voorraadagenda== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
!Onderwerp !! Komt uit welk overleg !! Van/door wie !! Voor welke GR !! Rol/Visie GR | |||
|- | |||
| Techfocus en nieuwe technologiën Christiaan van den Berg. Hij is programmamanager Technologie-adaptatie van het Innovatieteam binnen J&V, lid van de Rijks Innovatie Community en een van de trekkers binnen TechFocus, een platform dat binnen de Rijksoverheid kennis met elkaar uitwisselt over nieuwe technologieën. | |||
|| Overleg tussen Nadeem en Christiaan || Nadeem Taverne || September 2021 ter inspiratie || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. | |||
|- | |||
| Voortgang Kernwaarden AP/BP n.a.v. besluitvorming pilot beleidskaders || GR 17 sept. En 14 nov. ‘19 || Eric Brouwer, Martijn de Bruijne, Jasper Kuijten, André Plat || Januari 2021, April 2021, Juni 2021 September 2021 ter informatie, November 2021 ter besluitvorming || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. | |||
|- | |||
| Presentaties actualiteiten NORA dochters (b.v. Omgevingswet, Common Ground bij Gemma, nieuwe MedMij principes) || Advies 3 n.a.v. AP/BP Enquête 2018/2019 Nieuwe kennis opnemen in de NORA || Sandra van Dalen/ Robert van Wessel || ASTRA – dec. 2020, HORA en CORA – sept. ’20, WILMA – jan 2021, DIZRA – juni 2021, GGD-GHOR – Sep. ‘21? ter inspiratie, CORA – nov. 2021 ter inspiratie || NORA voor overerving/ hergebruik. | |||
|- | |||
| Ervaring delen over gap NORA en BIO op het stuk van connectiviteit en de work-around met het IB-model in het kader van Informatiebeveiliging || Overleg met Robbert en Logius Mail 18/5 2021 || Robert van Wessel en Glenn Lutke Schipholt || September 2021 ter bespreking || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als praktisch afwegingskader. | |||
|- | |||
| Open Source Software in ontwerp van overheidsdiensten || Overleg van Eric met Koos Steenbergen mail 15/5 2021 || Eric Brouwer, Koos Steenbergen || September 2021 ter bespreking || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als praktisch afwegingskader. | |||
|- | |||
| Prioritering onderwerpen jaarplan NORA 2022 || Jaarplan NB. Er is meer dan genoeg te doen. Als er meer thema’s komen, dan ook nieuwe trekkers nodig. GO is al een groot item. || Nadeem Taverne / GR || September 2021 ter besluitvorming || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. | |||
|- | |||
| Netwerk Perimeter Security v.s. Zero Trust Model || GR 12 nov. 2020|| Rinus Braak || September 2021 ter bespreking || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform | |||
|- | |||
| Samenwerking Gemeentelijke Overheidsarchitectuur (GO,Logius) en NORA|| GR mrt. 2019, GR nov. 2019 || Eric Brouwer, Luc Boss, Tom Peelen || September 2021 ter bespreking || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. | |||
|- | |||
|| Peer review NORA/ Aanpak delen good practices bij nationale projecten ||Opzet en werking GR’19, GR 17/09 2020|| Nadeem Taverne || November 2021 ter besluitvorming || NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed en NORA als praktisch afwegingskader. | |||
|- | |||
|0.9 Referentiearchitectuur Regie op Gegevens || GR 12 nov. 2020|| Paul Zeef || November 2021 ter bespreking, mede ivm de openbare review || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. | |||
|- | |||
| Toezicht Community || Jaarplan 2019 → 2021 || Marieke Vos || November 2021 ter besluitvorming | |||
voortzetting ja/nee? || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. | |||
|- | |||
| Voortgang Jaarplan NORA 2021: Regulier beheer, gerichte activiteiten NORA familie, doorontwikkeling bestaande thema’s, doorontwikkeling nieuwe thema’s. || Jaarplan || Eric Brouwer || November 2021 ter besluitvorming voor svz (verantwoording pas begin 2022) || NORA als gemeenschap/kennisplatform/communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. | |||
|- | |||
|} | |||
==Voorzitter en Secretaris== | ==Voorzitter en Secretaris== |
Versie van 23 aug 2021 17:34
Agenda |
---|
|
De NORA en de NORA Gebruikersraad[bewerken]
De NORA is een interbestuurlijk afsprakenstelsel, waarvan het gemandateerd opdrachtgeverschap ligt bij de directie Digitale Overheid (DO) van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. De Directie DO is daarmee verantwoordelijk voor de opdracht om NORA te beheren en door te ontwikkelen, met de volgende perspectieven:
- De NORA als Body of knowledge vanuit een nationaal perspectief
- De NORA voor overerving/ hergebruik
- De NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform
- De NORA als koploper EN beheerder van het architectuur erfgoed
- De NORA als praktisch afwegingskader
De NORA Gebruikersraad is als een spin in het web van NORA Beheer en de NORA Familie. In het verleden viel de NORA Gebruikersraad onder de Regieraad Interconnectiviteit van de DigiCommissaris, waarbij de voorzitter van de Gebruikersraad zitting had in de Regieraad. Bij de overgang van de Regieraden naar het Overheidsbrede Beleidsoverleg Digitale Overheid (OBDO) was het niet logisch de NORA mee te schuiven, omdat het geen aparte voorziening is, maar randvoorwaardelijk voor de hele Generieke Digitale Infrastructuur (GDI). Als opdrachtgever is het ministerie van BZK nu verantwoordelijk voor de afstemming tussen de NORA en het OBDO en andere sturende gremia.
Leden van de NORA Gebruikersraad[bewerken]
De samenstelling van de Gebruikersraad bestaat uit een representatieve vertegenwoordiging van gebruikers van de NORA binnen de overheid. Leden zijn bijvoorbeeld beheerders van een dochter van NORA, vertegenwoordigers van een overheidsorganisatie of experts voor een specifiek overheidsdomein. De Gebruikersraad brengt niet alleen eigen ervaringen in uit de diverse domeinen, maar denkt ook vanuit het grotere belang van de publieke sector als geheel.
De leden van de Gebruikersraad hebben drie rollen:
- Het aanjagen van het gebruik en de juiste toepassing van NORA bij de achterban;
- Het ophalen van wensen uit de praktijk van de achterban;
- Sparringpartner zijn voor de beheerder en projectleider NORA.
De Gebruikersraad is een besloten gezelschap. Deelname aan de Gebruikersraad staat open voor vertegenwoordigers uit alle bestuurlijke lagen van de overheid, de publieke sector, leveranciers en andere stakeholders. Toetreding en deelname aan de Gebruikersraad zijn niet vrijblijvend en vindt plaats na instemming van de zittende leden.
Meer informatie over de Opzet en Werking van de NORA Gebruikersraad (PDF, 216 kB)
Nieuwe deelnemers kunnen zich melden via nora@ictu.nl.
Bijeenkomsten[bewerken]
De NORA Gebruikersraad houdt 4 à 5 bijeenkomsten per jaar. De verslagen en bijbehorende stukken zijn via de wiki toegankelijk voor deelnemers en belangstellenden en worden niet apart rond gemaild.
2021
- NORA Gebruikersraad/2021-11-30
- NORA Gebruikersraad/2021-09-16
- NORA Gebruikersraad/2021-06-08
- NORA Gebruikersraad/2021-04-06
2020
2019
Verslagen van oudere bijeenkomsten:
Voorraadagenda[bewerken]
Onderwerp | Komt uit welk overleg | Van/door wie | Voor welke GR | Rol/Visie GR |
---|---|---|---|---|
Techfocus en nieuwe technologiën Christiaan van den Berg. Hij is programmamanager Technologie-adaptatie van het Innovatieteam binnen J&V, lid van de Rijks Innovatie Community en een van de trekkers binnen TechFocus, een platform dat binnen de Rijksoverheid kennis met elkaar uitwisselt over nieuwe technologieën. | Overleg tussen Nadeem en Christiaan | Nadeem Taverne | September 2021 ter inspiratie | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. |
Voortgang Kernwaarden AP/BP n.a.v. besluitvorming pilot beleidskaders | GR 17 sept. En 14 nov. ‘19 | Eric Brouwer, Martijn de Bruijne, Jasper Kuijten, André Plat | Januari 2021, April 2021, Juni 2021 September 2021 ter informatie, November 2021 ter besluitvorming | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. |
Presentaties actualiteiten NORA dochters (b.v. Omgevingswet, Common Ground bij Gemma, nieuwe MedMij principes) | Advies 3 n.a.v. AP/BP Enquête 2018/2019 Nieuwe kennis opnemen in de NORA | Sandra van Dalen/ Robert van Wessel | ASTRA – dec. 2020, HORA en CORA – sept. ’20, WILMA – jan 2021, DIZRA – juni 2021, GGD-GHOR – Sep. ‘21? ter inspiratie, CORA – nov. 2021 ter inspiratie | NORA voor overerving/ hergebruik. |
Ervaring delen over gap NORA en BIO op het stuk van connectiviteit en de work-around met het IB-model in het kader van Informatiebeveiliging | Overleg met Robbert en Logius Mail 18/5 2021 | Robert van Wessel en Glenn Lutke Schipholt | September 2021 ter bespreking | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als praktisch afwegingskader. |
Open Source Software in ontwerp van overheidsdiensten | Overleg van Eric met Koos Steenbergen mail 15/5 2021 | Eric Brouwer, Koos Steenbergen | September 2021 ter bespreking | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als praktisch afwegingskader. |
Prioritering onderwerpen jaarplan NORA 2022 | Jaarplan NB. Er is meer dan genoeg te doen. Als er meer thema’s komen, dan ook nieuwe trekkers nodig. GO is al een groot item. | Nadeem Taverne / GR | September 2021 ter besluitvorming | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. |
Netwerk Perimeter Security v.s. Zero Trust Model | GR 12 nov. 2020 | Rinus Braak | September 2021 ter bespreking | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform |
Samenwerking Gemeentelijke Overheidsarchitectuur (GO,Logius) en NORA | GR mrt. 2019, GR nov. 2019 | Eric Brouwer, Luc Boss, Tom Peelen | September 2021 ter bespreking | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. |
Peer review NORA/ Aanpak delen good practices bij nationale projecten | Opzet en werking GR’19, GR 17/09 2020 | Nadeem Taverne | November 2021 ter besluitvorming | NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed en NORA als praktisch afwegingskader. |
0.9 Referentiearchitectuur Regie op Gegevens | GR 12 nov. 2020 | Paul Zeef | November 2021 ter bespreking, mede ivm de openbare review | NORA als gemeenschap/ kennisplatform/ communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. |
Toezicht Community | Jaarplan 2019 → 2021 | Marieke Vos | November 2021 ter besluitvorming
voortzetting ja/nee? || NORA als gemeenschap/ kennisplatform/communicatieplatform. | |
Voortgang Jaarplan NORA 2021: Regulier beheer, gerichte activiteiten NORA familie, doorontwikkeling bestaande thema’s, doorontwikkeling nieuwe thema’s. | Jaarplan | Eric Brouwer | November 2021 ter besluitvorming voor svz (verantwoording pas begin 2022) | NORA als gemeenschap/kennisplatform/communicatieplatform en NORA als koploper en beheerder van het architectuur erfgoed. |
Voorzitter en Secretaris[bewerken]
- Nadeem Taverne (EZK/LNV) - Voorzitter
- Vacature - Profiel secretaris NORA gebruikersraad
- → Contact
Deelnemers[bewerken]
André Plat (VNG (voorheen KING)) Expertisegebieden: GEMMA |
André Batenburg (Provincie Zuid-Holland/ PETRA) Expertisegebieden: PETRA |
Vincent Breuking (Woonstad Rotterdam/ CORA) Expertisegebieden: CORA (COrporatie Referentie Architectuur) |
Bart Ladrak (Ministerie van BZK) Expertisegebieden: |
Ben Zwartveld (Ministerie van IenW) Expertisegebieden: Inspecties |
Bram Gaakeer (Ministerie van OCW/ ROSA) Expertisegebieden: ROSA |
Douwe Pieter van den Bos (CIO-office V&J) Expertisegebieden: secretaris van het Architectuur Forum van V&J |
Ellen van der Steen (gemeente Apeldoorn/ Zaakgericht werken) Expertisegebieden: Zaakgericht Werken |
Eric Brouwer (ICTU/ Programmamanager NORA beheer en doorontwikkeling) Expertisegebieden: NORA Beheer |
Eric Nijenhuis (UWV/ Manifestgroep) Expertisegebieden: Katern Verbinden |
Jan Fock (Vestia/ VERA) Expertisegebieden: Technisch beheer NORA |
Geer Haas (Sociale Verzekeringsbank (SVB)) Expertisegebieden: architectuur Sociale Zekerheid |
Gerda Meijboom (Nictiz/ ZIRA) Expertisegebieden: |
Gert Eijkelboom (De Nederlandsche Bank (DNB)) Expertisegebieden: |
Steven Ham (Nationaal Archief/ MARA) Expertisegebieden: doorontwikkeling Duurzame Toegankelijkheid |
Jasper Kuijten (RIVM) Expertisegebieden: architectuur RIVM |
Joris Dirks (ICTU/ NORA beheerteam) Expertisegebieden: NORA Beheer |
Laurens Groenewegen (GGD Amsterdam/ PURA) Expertisegebieden: |
Marieke Vos (ICTU/ NORA beheerteam) Expertisegebieden: NORA, NORA Familie, Communities, Kennismanagement |
René Hietkamp (ZIN/ DIZRA) Expertisegebieden: DIZRA |
Deelnemers[bewerken]
Peter Ammerlaan (Veiligheidsregio Utrecht) Expertisegebieden: voorzitter van de architectuurboard de Veiligheidsregio’s |
Redouan Ahaloui (Bureau Forum Standaardisatie) Expertisegebieden: |
Martijn de Bruijne (Ministerie van Financiën, Belastingdienst) Expertisegebieden: |
Marco Deterink (De Nederlandsche Bank (DNB)/ RAMBA) Expertisegebieden: |
Nadeem Taverne (Ministerie van EZK / Ministerie van LNV/ Voorzitter Gebruikersraad) Expertisegebieden: Overheid en ICT |
Paul Zeef (Ministerie van BZK / Directie DO (opdrachtgever NORA)) Expertisegebieden: NORA |
Peter Giskes (Ministerie van BZK) Expertisegebieden: |
Peter Leijnse (Logius) Expertisegebieden: Architectuur Voorzieningen & Bouwstenen |
Pieter van Gemeren (VZVZ/ AORTA) Expertisegebieden: |
Rene Luyten (Raad van de Kinderbescherming) Expertisegebieden: Referentiearchitectuur Jeugdketens |
Rinus Braak (DICTU) Expertisegebieden: Architectuur Voorzieningen & Bouwstenen |
Paul Leunissen (CIO Office Rijkswaterstaat) Expertisegebieden: |
Roel van den Berg (Het Waterschapshuis/ WILMA) Expertisegebieden: WILMA |
Ronald van den Berg (Zorginstituut Nederland (voorheen Cvz)) Expertisegebieden: |
Willem Kossen (BKWI/ KARWEI) Expertisegebieden: |